Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Strach z prechodu? Zvládnite menopauzu s noblesou vďaka BioBalance

Strach z prechodu? Zvládnite menopauzu s noblesou vďaka BioBalance

    Strach z prechodu

    Návaly tepla, potenie, zmeny nálad, priberanie, pokles libida… Vedeli ste, že iba 5 % žien nepociťuje žiadne príznaky súvisiace s menopauzou? Prechod a zmeny s ním spojené bývajú pre mnohé strašiakom. Napriek tomu, že klimaktérium je prirodzená fáza v živote každej ženy, jeho priebeh a príznaky sa môžu výrazne líšiť. Ako sa cítiť lepšie a zmierniť nepríjemné prejavy, ktoré ho sprevádzajú?

    Menopauza: Na čo sa pripraviť?

    Menopauza je obdobie, v ktorom telo prechádza významnými hormonálnymi zmenami, čo vedie k trvalému zastaveniu menštruácie. Ak sa cyklus nedostaví v dvanástich po sebe idúcich mesiacoch, môžeme hovoriť o jej začiatku. Obvykle nastáva medzi 45. a 55. rokom života, no niektoré ženy môžu mať prvé príznaky skôr alebo naopak neskôr. Symptómy sú závislé od hladín estrogénu – práve toľko spomínané návaly tepla a potenie sú najsilnejšie v štádiu prechodu do menopauzy. Pretrvávajú približne jeden až dva roky pred a po menopauze, postupom času si telo na nedostatok ženských pohlavných hormónov zvykne a prispôsobí sa. Čo klimaktériu predchádza a na čo sa pripraviť po tom, čo odznie?

    • Perimenopauza: Toto obdobie môže začať niekoľko rokov pred samotnou menopauzou, keď hladiny hormónov začnú kolísať. Typickými príznakmi sú nepravidelná menštruácia, zmeny nálad, poruchy spánku a návaly tepla.
    • Menopauza: Diagnostikuje sa retrospektívne po uplynutí dvanástich mesiacov bez menštruácie. Hormonálne zmeny v tejto fáze sú často sprevádzané fyzickými a emocionálnymi prejavmi. Bolo popísaných až 45 príznakov menopauzy, medzi tie najčastejšie okrem návalov tepla a nadmerného potenia patria aj zmeny nálad, podráždenosť až depresie,  poruchy spánku, zvýšená únava, pokles libida, suchosť pošvy, zmeny v kvalite pokožky a vlasov, zmeny kvality kostí až po metabolické príznaky ako sú nárast krvných hladín cukru, triglyceridov, cholesterolu a zvyšovanie krvného tlaku.
    • Postmenopauza: Toto obdobie nasleduje po menopauze a hormonálne hladiny sa v tom čase pomaly stabilizujú. Avšak, riziko niektorých zdravotných problémov ako osteoporózy či srdcových ochorení, stúpa.

    Ktoré sú najčastejšie príznaky menopauzy?

    • Návaly tepla a potenie: Telo náhle produkuje teplo, ktoré môže byť veľmi intenzívne. Zo štatistík vyplýva, že ženy najhoršie prežívajú práve tieto klimakterické stavy.
    • Únava a zmeny nálad: Hormonálna nerovnováha často spôsobuje výkyvy nálad a pocity únavy.
    • Priberanie: Spomalený metabolizmus a hormonálne zmeny môžu viesť k priberaniu a hromadeniu tuku – najmä v oblasti brucha.
    • Znížené libido a suchosť vagíny: Zníženie hladiny estrogénu môže mať vplyv na sexuálny život a komfort pri intímnych aktivitách.
    • Problémy so spánkom: Návaly tepla a hormonálne zmeny môžu narušiť spánkový cyklus.

    Nemusíte trpieť, viete si pomôcť

    Genetiku síce ovplyvniť neviete, no mnoho ďalších vecí áno! Aktívna pracujúca žena s koníčkami, pravidelným športom, premyslenou – nutrične vyváženou stravou a zdravými sociálnymi interakciami má predpoklad na zásadne ľahšie zvládnuteľný priebeh menopauzy.  Síce prechod nemožno zastaviť, je možné zmierniť jeho príznaky prirodzenými spôsobmi. Ako?

    1. Doprajte si jedálniček plný živín:
Zdravé stravovanie vám pomôže udržiavať váhu a minimalizuje výkyvy nálad. Uprednostňujte potraviny bohaté na vlákninu, zdravé tuky (napríklad omega-3 z rýb a semien) a antioxidanty. Strava bohatá na vitamín D a vápnik pomôže s pevnosťou kostí, ktoré môže menopauza oslabiť.
    2. Pravidelný pohyb je základ:
Cvičenie podporuje produkciu endorfínov, ktoré uvoľňujú stres a vytvárajú duševnú pohodu. Skúste kombináciu silového tréningu, kardio cvičení a strečingu. Už 30 minút pohybu denne dokáže vyformovať telo a nadopovať vás energiou!
    3. Stavte na kvalitný spánok:
Pravidelný spánkový režim je dôležitý pre psychickú pohodu. Pred spaním obmedzte elektronické zariadenia, skúste meditáciu alebo hlboké dýchanie na uvoľnenie.
    4. Skúste techniky na zvládanie stresu:
Hormonálne zmeny zvyšujú citlivosť na stres, preto sa odporúča zaradiť do denného režimu relaxačné techniky ako sú dychové cvičenia, meditácia či joga.
    5. Podporte telo zvnútra:
Úľavu nájdete vo výživových doplnkoch z produktového radu BioBalance, ktorý obsahuje prírodné zložky na podporu hormonálnej rovnováhy. Tieto produkty zmiernia návaly tepla, podporia zdravý spánok a celkovú pohodu.
    Strach z prechodu

    Menopauza ako nová kapitola

    Aj keď môže byť menopauza náročná, vnímajte ju ako príležitosť na objavenie nových výziev a spôsobov ako sa o seba starať. S trochou pozornosti ku svojmu zdraviu, výžive a aktivitám dokážete aj náročné obdobie ako klimaktérium prežiť vitálne a v harmónii.

    BioBalance pre lepšiu kvalitu života

    BioBalance – jedinečný slovenský prípravok vyniká komplexnosťou, akú na našom trhu nenájdete.

    Tento unikátny preparát obsahuje desať starostlivo vybraných zložiek, ktorých účinky boli potvrdené dlhodobým vedeckým výskumom. V BioBalance sa spája dvojica zdrojov fytoestrogénov s vyváženým mixom rastlinných extraktov, vitamínov a dôležitých minerálov, ktoré harmonizujú ženský organizmus a účinne zmierňujú viacero menopauzálnych symptómov naraz. Navyše, BioBalance podporuje ženské telo celostne – od vlasov cez psychickú pohodu až po zdravie kostí. Dosiahnite balans vo všetkých 45 príznakoch klimaktéria pomocou výživového doplnku BioBalance!

    Strach z prechodu