Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Fytoestrogény: Prírodná pomoc pri menopauze

Fytoestrogény: Prírodná pomoc pri menopauze

  Pojmy rastlinný estrogén, fytoestrogén, či izoflavón sa často používajú a spomínajú ako látky prospešné pre ženy v období menopauzy. Poďme sa na ne pozrieť bližšie. Prečítajte si náš najnovší článok a zistite, prečo sú fytoestrogény dôležité práve v tejto životnej etape.

  Čo sú fytoestrogény

  Fytoestrogény sú rastlinné zlúčeniny, ktoré majú podobné účinky ako ženský pohlavný hormón estrogén. Užívajú sa najmä v čase, keď v ženskom tele dochádza k poklesu hladiny estrogénov. Fytoestrogény nájdeme v potravinách, ako sú sójové produkty, ľanové semienka, ďatelina a niektoré druhy zeleniny a obilnín.

  Rôzne typy fytoestrogénov sa v tele metabolizujú rôzne. Izoflavóny nachádzajúce sa v sóji, lignany vyskytujúce sa v semiačkach ľanu alebo kumestany v červenej ďateline majú odlišné účinky aj časový nástup.

  Nástup účinku fytoestrogénov závisí od zdravotného stavu, veku, stravovacích návykov a dávky fytoestrogénov. Vo všeobecnosti platí, že pozitívne účinky fytoestrogénov sa objavujú už v priebehu niekoľkých týždňov. Pre výraznejšie zmeny je potrebná dlhšia doba, často až niekoľko mesiacov. Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že nástup účinku fytoestrogénov je okolo 12-teho týždňa. Z tohto dôvodu odporúčame užívať fytoestrogény dlhodobo, minimálne tri mesiace.

  Každý organizmus reaguje na fytoestrogény inak

  Každá žena je jedinečná. Niektoré ženy preto pri užívaní fytoestrogénov pociťujú účinky skôr, zatiaľ, čo iné neskôr, prípadne vôbec.

  Na účinnosť fytoestrogénov vplývajú tieto faktory

  • Individuálna genetická variabilita: Genetika hrá kľúčovú úlohu v tom, ako telo metabolizuje izoflavóny z fytoestrogénov. Niektoré ženy majú špecifické varianty génov, ktoré ovplyvňujú schopnosť premeniť izoflavóny na aktívnejšie formy. Tento proces je známy i ako biotransformácia. Rozdiely v biotransformácii majú vplyv na to, ako sú izoflavóny účinné.
  • Stav črevnej mikroflóry: Črevná mikroflóra je zodpovedná za konverziu izoflavónov z fytoestrogénov do ich aktívnejších foriem. Rôzne zloženie črevného mikrobiómu u rôznych jedincov môže mať rôznu schopnosť vykonávať túto konverziu, čo vedie k variácii v účinku.
  • Interakcie s inými faktormi: Rôzne životné štýly, stravovacie návyky a príjem viacerých liekov či doplnkov výživy naraz ovplyvňuje i účinnosť izoflavónov.
  • Individuálna odozva na estrogény: Estrogénové receptory a individuálna citlivosť na estrogénové signály sa pri rozličných ženách odlišuje, čo ovplyvňuje, spôsob, akým izoflavóny z fytoestrogénov pôsobia na estrogénové receptory.

  Dobrá správa je, že účinky izoflavónov sú najvýraznejšie u žien, ktoré majú nízku endogénnu hladinu estrogénov, teda v menopauze. U žien s vyššími prirodzenými hladinami estrogénov býva účinok izoflavónov menej výrazný.

  Zvýšte účinky fytoestrogénov na maximum

  Chcete telu dopriať pravidelnú dávku fytoestrogénov?

  Dodržiavajte 5 kľúčových stratégií:

  1. Prijímajte fytoestrogény z viacerých zdrojov a v dostatočnej dávke : Zabezpečíte si dostatok fytoestrogénu vďaka vyváženej životospráve a prírodným doplnkom.
  2. Doprajte si dostatok pohybu : Pravidelná fyzická aktivita pomáha regulovať hladiny hormónov a zlepšiť celkovú reakciu tela na fytoestrogény.
  3. Udržte si zdravú telesnú hmotnosť : Pár kilogramov navyše neprekáža, problémom však predstavuje výrazná nadváha a obezita. Hormonálna rovnováha môže byť totiž ovplyvnená aj telesnou hmotnosťou. Udržiavanie zdravej hmotnosti je preto dôležité pre optimalizáciu účinkov fytoestrogénov.
  4. Dbajte na dostatočný odpočinok a manažment stresu : Stres a nedostatok spánku negatívne ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu. Pravidelný odpočinok a techniky na zvládanie stresu zlepšujú reakciu tela na fytoestrogény.
  5. Obmedzte konzumáciu alkoholu a cigariet : Prítomnosť alkoholu a cigariet ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a znižuje účinnosť fytoestrogénov.

  Zastavte pokles estrogénu prírodnou cestou

  Nedostatok estrogénu je zodpovedný za celý rad nepríjemných príznakov. Návaly tepla predstavujú jeden z najčastejších príznakov. Estrogén totiž hrá kľúčovú úlohu v rozličných fyziologických procesoch. Na jeho absenciu reagujú tkanivá i orgány. Pokles estrogénu najčastejšie ovplyvňuje reprodukčný systém, kostné tkanivo, srdce a cievy, centrálny nervový systém, imunitný systém, pľúca, gastrointestinálny trakt a pečeň, kožu a svalové tkanivo.

  Fakt, že estrogénovými receptormi disponuje veľké množstvo tkanív a vnútroných orgánov vysvetľuje, prečo pokles estrogénu vyvoláva množstvo zmien v ženskom organizme. Našťastie existuje BioBalance.

  Objavte BioBalance – Váš partner do nepohodlia

  BioBalance je prírodný výživový doplnok pre ženy v menopauze. Obsahuje až dva zdroje fytoestrogénov, z ďateliny a zo sóje. Nájdete v ňom aj Macu peruánsku, ktorá pomáha zmierniť hormonálnu nerovnováhu charakteristickú pre menopauzu. Navyše, Maca je adaptogén – pomáha telu prispôsobiť sa zmenám počas menopauzy.

  Macou to však nekončí. BioBalance obsahuje aj kyselinu pantoténovú, nazývanú aj vitamín B5. Tento vitamín prispieva k správnej látkovej premene steroidných hormónov a vitamínu D.

  „V Biomine veríme, že každá žena si zaslúži harmóniu a pohodu počas menopauzy, a to aj bez syntetických hormónov. V prírodnom výživovom doplnku BioBalance nájdete silu prírody i rastlinných estrogénov. Harmónia je totiž presne to, čo si prajú všetky ženy, bez ohľadu na vek.“