Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Ako zmierniť návaly tepla?

Ako zmierniť návaly tepla?

    Sú návaly tepla v období menopauzy bežným príznakom? Prečo k nim dochádza? Vysvetlenie nájdete i v našom dnešnom článku. Zistíte tiež, ako zmierniť návaly tepla i nočné potenie raz a navždy.

    Návaly tepla sú jeden z najčastejších príznakov menopauzy. Môžu sa objaviť ale aj v období pred menopauzou, ktoré sa nazýva perimenopauza.

    Väčšina žien považuje návaly tepla a nočné potenie za najhoršie symptómy menopauzy. Presná príčina návalov tepla ale stále nie je známa. Predpokladá sa, že vo veľkej miere súvisia s hormonálnymi zmenami v období klimaktéria.

    Fyziologické príčiny návalov tepla 

    Hlavná fyziologická príčina návalov tepla spočíva v poklese hladín estrogénu. Tento pokles ovplyvňuje termoregulačné centrum v mozgu, ktoré spôsobuje náhle zmeny v telesnej teplote.

    Pokles estrogénu mení aj teplotný prah, pri ktorom sa aktivuje náš termoregulačný mechanizmus. Vedie to k tomu, že telo reaguje na menšie zmeny teploty prudkejšie ako za normálnych okolností. Náhlosť, vysoká intenzita a nepredvídateľnosť návalov tepla je pre ženu ale nepríjemná až stresujúca, najmä na verejných miestach.

    Návaly tepla bývajú spojené i s rýchlym rozšírením krvných ciev. To súvisí so zvýšeným prietokom krvi a vedie k nadmernému poteniu.

    Návaly tepla do hlavy 

    Návaly tepla sú náhly a intenzívny pocity tepla v hornej časti tela, predovšetkým na tvári, krku a hrudníku. Nával tepla je pocit náhlej horúčavy, akoby vlny tepla, ktorá nečakane prechádza telom. Súčasťou tejto vlny je častokrát aj potenie a rovnomerné alebo škvrnité začervenanie pokožky.

    Nával tepla môže pretrvávať od niekoľkých sekúnd až po niekoľko minút. Môže ho sprevádzať tiež búšenie srdca alebo závrate. Po ustúpení vlny horúčavy sa objavuje i zimnica. Ak sa  epizódy tepla vyskytujú v noci, sú označované ako intenzívne nočné potenie. 

    Návaly tepla a potenie v noci 

    Nočné návaly tepla sú rušivé a nepríjemné epizódy návalov tepla objavujúce sa v noci. Bývajú veľmi intenzívne a značne narúšajú kvalitu spánku. Zvyšujú tiež riziko depresie.

    Vedeli ste že… nočné potenie a návaly tepla sú dve odlišné veci? Nový výskum prezentovaný na výročnom stretnutí Severoamerickej spoločnosti pre menopauzu v roku 2022 ukázal, že nočné potenie je spojené s väčším stresom ako nával tepla. Návaly tepla sú tiež kratšie. Intenzívne nočné potenie oproti tomu začína postupne, trvá dlhšie, a potom pomaly ustupuje.

    Intenzívne nočné potenie má niekoľko podôb. Niektorým ženám môže prísť pri ňom nevoľno, iné môžu pri intenzívnom nočnom potení pociťovať slabosť a mdloby. Ďalšie príznaky sú nepravidelný srdcový tep, zimnica a bolesti hlavy. Nočné potenie býva veľmi intenzívne a narúša kvalitu spánku. Zvyšuje tiež riziko depresie.

    > Objavte 45 príznakov menopauzy >

    Ako zvládať návaly tepla

    Návaly tepla sú síce pomerne bežný jav v menopauze, ale ich intenzita, trvanie a frekvencia sa líši. Niektoré ženy zažívajú len miernu alebo žiadnu intenzitu. Iné trápia výrazné a rušivé návaly tepla, ktoré negatívne ovplyvňujú ich kvalitu života.

    BioBalancePrírodný doplnok každej zrelej ženy, ktorá túži po harmónii vo všetkých oblastiach svojho života.

    Nájdenie správnej stratégie na zvládanie návalov tepla je kľúčové. Vyskúšajte overené rady a odporúčania, ako zmierniť nepríjemné návaly tepla.

    • Myslite na náhradné oblečenie – Noste viac vrstiev, aby ste si mohli ľahko zobliekať vrchný odev, keď cítite začínajúci nával tepla. Ideálne sú tričká alebo tielka z prírodného materiálu. Noste so sebou náhradné tričká. Vyhnete sa tak diskomfortu v podobe vlhkého oblečenia. 
    • Udržiavajte doma chladnejšiu teplotu – Nastavte si doma a v práci nižšiu teplotu. Zaobstarajte si klimatizáciu alebo ventilátory.
    • Osvojte si relaxačné techniky – Niektoré štúdie naznačujú, že stres a úzkosť prispievajú k zvýšeniu frekvencie a intenzity návalov tepla. Jóga, meditácia alebo dýchacie cvičenia sú vhodným spôsobom zmiernenia nepríjemných návalov a potenia.
    • Vyvarujte sa spúčťačom – Alkohol, kofeín, pikantné jedlá a horúce nápoje vyvolávajú návaly tepla. Obmedzte ich na minimum.
    • Hydratujte sa – Nedávne výskumy ukázujú, že dostatočná hydratácia počas prechodu (8 pohárov vody denne) má za následok menej návalov tepla, nočného potenia, znižuje únavu a mozgovú hmlu. 1 2 3
    • Dbajte na fyzickú aktivitu – Pravidelné cvičenie pomáha regulovať telesnú teplotu a zmierňuje niektoré príznaky menopauzy. Konkrétne, pomáha udržať stabilnú hmotnosť, svalovú hmotu, zdravé kosti, dobrú náladu, libido, kvalitný spánok, duševné zdravie. Nedávne výskumy ukazujú, že pomáha zmierňovať aj návaly tepla. 4 5 6
    • Užívajte kvalitné prírodné doplnky výživy – Prírodné produkty na menopauzu neodstránia príznaky klimaktéria, doplnia však zdraviu prospešné látky, ktoré organizmus najviac potrebuje.

    BioBalance predstavuje ideálne riešenie

    Výživový doplnok Biobalance obsahuje dva zdroje fytoestrogénov z ďateliny a sóje. Kombinácia rôznych typov fytoestrogénov je účinnejšia ako prírodná sója. Účinkom fytoestrogénov na estrogénové receptory sa vysvetľuje ich úloha v redukcii symptómov menopauzy. Extrakt z červenej ďateliny udržiava komfort v období menopauzy.

    BioBalance pomáha ženám so zvládaním príznakov menopauzy. Bojuje s návalmi horúčavy, potením a podráždenosťou u peri a postmenopauzálnych žien.

    Biologická aktivita extraktu zo sójových bôbov je spojená s prítomnosťou izoflavónu v sójových bôboch. Práve izoflavón si získal veľkú obľubu u žien, ktoré majú obavy súvisiace s podstúpením hormonálnej substitučnej liečby. BioBalance predstavuje alternatívnú, prírodnú liečbu symptómov súvisiacich s menopauzou.

    Kedy už vyhľadať pomoc lekára?

    Mnoho žien absolvuje pravidelnú lekárske prehliadky u svojho gynekológa. Konzultácia symptómov súvisiacich s menopauzou je v perimenopauzálnom období ich súčasťou.

    Odborníci odporúčajú návštevu lekára i v prípade, ak návaly tepla nepríjemne zasahujú do bežného života pacientky a obmedzujú ju v jej každodenných aktivitách. Konzultácia s lekárom je vhodná aj v prípade, pokiaľ má žena príznaky, ako je búšenie srdca, slabosť alebo mdloby.

    Prejavy menopauzy sú individuálne. Niekomu možno stačí zmena životného štýlu. Väčšina žien ale potrebuje komplexnejšiu podporu, ktorá im vráti do života harmóniu.


    Zdroje:

    1. https://www.themenopausecharity.org/2023/04/06/staying-hydrated/ ↩︎
    2. https://www.gennev.com/education/menopause-and-dehydration ↩︎
    3. https://www.alisonbladh.com/post/menopause-and-dehydration-understanding-the-connection-and-how-electrolytes-may-help ↩︎
    4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2753173/ ↩︎
    5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27163520/ ↩︎
    6. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378512218307618 ↩︎