Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Menopauza bez liekov a hormónov: Doktorka radí, ako na to

Menopauza bez liekov a hormónov: Doktorka radí, ako na to

    Máte pocit, že prechod menopauzou je ako jazda na emocionálnej horskej dráhe? Dnes vám ukážeme, že to tak byť nemusí. Spoznajte prírodné zdroje estrogénu, ako je sója, exotická maca peruánska, či zázračný baikalín. MUDr. Radmila Sládičeková, PhD., MPH vám prezradí, ako sa starodávne liečiteľské umenie stretáva s modernou vedou v úžasnom svete fytomedicíny. 

    Prečítajte si náš článok a vyberte sa na cestu za zdravším a šťastnejším JA.

    Uvedomili ste si niekedy, že tie isté rastliny, ktoré vidíme voľne v prírode, liečili aj naše prababičky? Áno, práve ony boli zdrojom múdrosti, na ktorú sa naši predkovia spoliehali. A to nie len u nás! Na celom svete, od exotických pralesov cez studenú tundru až po naše mierne pásmo, ľudia objavovali a využívali dary prírody.

    Pôvod prírodných zdrojov estrogénu

    Lieky a prírodné doplnky na ženské problémy, ktoré dnes považujeme za úspechy súčasnej vedy a medicíny majú svoje korene v tisícročných tradíciách a poznatkoch. Tieto prírodné zázraky majú totiž pôvod v dávnej histórii – v starovekých kultúrach Indiánov, tajomnej ríši Sumerov, pozdĺž brehov Nílu v starovekom Egypte, v antickom Grécku a Ríme i v záhadnej Číne.

    Fytoterapia je to odkaz našich predkov, ktorý nás učí rešpektovať a využívať dary prírody. Prenikanie fytoterapie do súčasnej medicíny bolo však pomalé a častokrát mu prechádzali odvážne expedície do južnej a strednej Ameriky, juhovýchodnej Ázie, ale i s dlhoročné systematické štúdium starých literárnych prameňov a herbárov.

    „Lieky s hormonálnym účinkom mali vždy vo fytomedicíne zvláštne, tajomné postavenie. Boli využívané na pomoc pri ženských chorobách, napríklad pri menštruačných bolestiach, liečbe neplodnosti či pri pôrode,” vysvetľuje pani doktorka Sládičeková.

    Fytoestrogény v menopauze

    MUDr. Radmila Sládičeková považuje fytoestrogény za malé zázraky prírody. Svojimi účinkami sa podľa nej podobajú 17beta estradiolu. Vysvetľuje, že jedinečnosť fytoestrogénov spočíva v tom, že sú slabo estrogénne, bojujú proti mikróbom, znižujú riziko rakoviny a zmierňujú aj zápaly. 

    Pani doktorka dodáva, že na fytoestrogénoch je úžasná ich schopnosť pôsobiť ako selektívni modulátori estrogénových receptorov. Inými slovami, v rôznych tkanivách sa fytoestrogény správajú rôzne. V kostiach a srdcovo-cievnom systéme sa správajú ako estrogény, zatiaľ čo v prsníkoch a maternici pomáhajú znižovať riziko vzniku zhubných nádorov.

    Fytoestrogény ľahko prechádzajú cez bunkové steny. Pani doktorka to vysvetľuje ich štruktúrou a nízkou molekulovouj hmotnosťou. Dopĺňa, že týmto účinkom na estrogénové receptory sa prejavuje aj ich úloha v redukcii symptómov menopauzy a v prevencii hormóndependentných nádorov.

    Znie to zložito? Predstavte si fytoestrogény ako malých pomocníkov, ktorí šepkajú našim bunkám, aby sa upokojili a správali normálne. A to aj v časoch, keď sa náš vlastný estrogén rozhodol zobrať si voľno.

    Fytoestrogény na jedálničku

    Pozrime sa však bližšie na to, v ktorých potravinách fytoestrogény nájdeme. Napríklad červená ďatelina a sója sú bohaté prírodné zdroje estrogénu. Keď zjeme tieto potraviny v našom tele sa dejú malé zázraky. Pani doktorka hovorí, že genistein a daidzein, ktoré sa v sóji nachádzajú sa ďalej rozkladajú na jednoduchšie formy, ktoré sa v pečeni transformujú na ďalšie látky. Tie náš organizmus ďalej využije, až sa nakoniec prirodzene vylúčia cez obličky.

    Štúdie ukazujú, že v Japonsku, kde ľudia jedia veľa sójových výrobkov bohatých na fytoestrogény, majú ženy menej problémov s príznakmi menopauzy, ako sú srdcové choroby či osteoporóza. A áno, ich dlhovekosť s tým môže tiež súvisieť. Takže, keď si nabudúce dáte v ázijskom bistre polievku Miso alebo tofu so zeleninou, myslite na to, že nielenže je to exotické a chutné jedlo, ale je aj dobré pre vaše zdravie!

    Čo ak vám však sója a tofu nechutí?

    Stavte na BioBalance – Prírodný doplnok overený štúdiami

    BioBalance je prírodný výživový doplnok, ktorý okrem vitamínov obsahuje starostlivo vybrané aktívne látky zvolené tak, aby pacientky s klimakterickými ťažkosťami našli pri užívaní úľavu.

    Medzi kľúčové zdroje fytoestrogénu v BioBalance patrí sója, Maca Peruánska a kúzelná prísada nazývaná Griffonia simplicifolia, ktorá je zdrojom 5-HTP. Táto malá molekula je ako malý zdroj šťastia vo vnútri vás. Ako totiž cestuje do vášho mozgu mení sa na sérotonín, ktorý ovplyvňuje váš spánok a chuť do jedla.

    Ďalšie zložky produktu BioBalance sú kyselina pantoténová, ktorá prispieva k správnej syntéze a látkovej premene steroidných hormónov, vitamínu D a niektorých neurotransmiterov a znižuje pocit vyčerpania a únavy, ktorý býva v období klimaktéria častý. K znižovaniu únavy prispieva aj pridané magnézium. Vitamín D3 zas prispieva k normálnej hladine vápnika v krvi a udržuje správne fungovanie svalov. Vitamín K2 udržuje zdravé kosti a zabraňuje ukladaniu vápnika do cievnych stien. 

    To však nie je všetko. BioBalance obsahuje aj baikalín, ktorý bojuje proti zápalom a chráni vaše bunky pred oxidačným stresom. Pomáha chrániť aj vašu pečeň, a to všetko ticho a efektívne. Nie je úžasné, aké tajomstvá príroda ukrýva?

    „Synchronizované pôsobenie všetkých zložiek Biobalance je schopné zabezpečiť našim klimakterickým pacientkám potlačenie akútnych klimakterických príznakov a tým zlepšiť kvalitu života a zdravé starnutie,” dodáva na záver pani doktorka.