Strata libida, alebo znížená sexuálna túžba, je častým javom, s ktorým sa stretávajú ženy počas menopauzy. Podľa štatistík má vyše 67% žien v menopauze niektorý z príznakov sexuálnej dysfunkcie. 1
V tomto článku si ozrejmíme prečo dochádza k strate libida v menopauze, aké faktory ju ovplyvňujú a ako prinavrátiť vášeň a stratu ženskosti v tejto životnej etape.
Samotnú menopauzu charakterizuje obdobie jedného roka bez pravidelného menštruačného cyklu a toto obdobie je sprevádzané radom fyzických a emocionálnych zmien. Začiatok menopauzy najčastejšie nastáva približne medzi 40-tym až 50-tym rokom života. Klimaktérium ale môže nastať aj skôr. Príznaky menopauzy, ich prežívanie a vplyv na život ženy sa môžu líšiť.
Sex v menopauze
Sexuálna aktivita má tendenciu klesať s pribúdajúcim vekom. Pokiaľ ide o frekvenciu, ženy neprestávajú byť sexuálne aktívne akonáhle dosiahnu menopauzu. Staršie ženy pociťujú menej sexuálnych myšlienok a fantázií, zníženú vaginálnu lubrikáciu pri pohlavnom styku a menej sexuálneho uspokojenia. Pre mnohé ženy sú tieto zmeny iba jemné a nezasahujú do ich celkového sexuálneho vzťahu.
Hoci je menopauza úplne prirodzené obdobie v živote každej ženy, prináša okrem množstva klimakterických príznakov, ktoré pociťuje žena sama aj tie, ktoré do značnej miery ovplyvňujú aj jej partnerský život. Ide najmä o kolísanie nálady, úbytok energie a znížené libido, teda zníženie sexuálnej túžby.
Zníženie libida u žien má vplyv na kvalitu života
V období menopauzy klesajú hladiny ženských pohlavných hormónov, ktoré sú v súvislosti so sexuálnym zdravím zodpovedné za celkové sexuálne vzrušenie, sexuálny apetít, ale aj za zvlhčovanie pošvovej sliznice. Tieto zmeny môžu viesť k zníženému záujmu o sexuálnu aktivitu a navyše robiť sexuálny akt nie príliš príjemným. Strata libida môže byť pre mnohé ženy zdrojom frustrácie a môže ovplyvniť ich sebavedomie, vzťahy a celkovú kvalitu života.
Štúdie vo viacerých krajinách preukázali, že ženy prikladajú veľkú hodnotu sexuálnej intimite vo svojich vzťahoch a väčšina žien je naďalej sexuálne aktívna aj v neskoršom veku. V dôsledku toho môže mať zníženie sexuálnej pohody a strata intimity hlboko negatívne účinky. Po menopauze má 30-50% žien sexuálne ťažkosti, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú ich intímny vzťah, psychickú pohodu, zdravie, sociálne fungovanie a celkovú kvalitu života.
Príčiny straty libida počas menopauzy
Strata libida v menopauze má viacero príčin, vrátane hormonálnych zmien, fyzického a zdravotného stavu, psychologických faktorov ale aj od harmónie aktuálnych vzťahov, či vzťahových problémov.
- Hormonálna nerovnováha v menopauze
Počas menopauzy dochádza k poklesu produkcie hormónov estrogénu a progesterónu. Tieto hormóny hrajú kľúčovú úlohu v sexuálnej funkcii žien, vrátane udržiavania vaginálnej vlhkosti a vaginálneho tonusu. Ich nedostatok môže viesť k suchosti pošvovej sliznice, ktorá môže byť príčinou dyskomfortu až bolesti pri pohlavnom styku. - Fyzické zmeny
Okrem hormonálnych zmien môžu na stratu libida vplývať aj iné fyzické aspekty menopauzy, ako sú návaly horúčavy, nočné potenie čí únava, ktoré môžu nepriamo znižovať sexuálny apetít. Ak trpí žena návalmi tepla, určite si nepripadá príťažlivo, preto sa intímnemu kontaktu skôr vyhýba. - Psychologické faktory
Menopauza môže vyvolať široké spektrum emocionálnych reakcií, vrátane kolísania nálad, úzkosti až depresie a zníženého sebavedomia, ktoré môžu negatívne ovplyvniť sexuálnu túžbu. Nedostatok estrogénov v tele navyše spôsobuje aj ukladanie tuku v oblasti brucha, čo „nepridá na nálade“ žiadnej žene a v dôsledku toho sa môže dokonca prehlbovať aj depresia. - Vzťahové problémy
Komunikácia a emocionálna blízkosť sú základom zdravého sexuálneho vzťahu v každom veku. Ak existujú nevyriešené konflikty alebo ak sa partnerský vzťah zhoršil, môže to prirodzene viesť k strate záujmu o sex. V období menopauzy je preto obzvlášť dôležité otvorene hovoriť s partnerom o svojich pocitoch, aj keď ich žena sama často úplne nechápe a sama je zmätená napríklad z kolísania nálad. - Užívanie liekov na lekársky predpis
Je niekoľko skupín liekov, ktorých užívanie môže spôsobiť rôznymi mechanizmami zníženie sexuálnej túžby. Ide napríklad o:
– antidepresíva – najmä selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI), ktoré môžu ovplyvniť sexuálnu funkciu tým, že zasahujú do prirodzených chemických procesov v mozgu zodpovedných za sexuálnu túžbu a vzrušenie.
– antihypertenzíva – lieky na vysoký krvný tlak, najmä beta-blokátory a diuretiká, môžu spôsobovať pokles sexuálnej túžby alebo iné sexuálne dysfunkcie.
– benzodiazepíny – užívanie benzodiazepínov (diazepam, lorazepam) na liečbu úzkosti alebo nespavosti môže tiež negatívne ovplyvniť libido u niektorých pacientov.
– antipsychotiká – lieky používané na liečbu schizofrénie a iných vážnych duševných porúch môžu tiež spôsobovať sexuálne dysfunkcie vrátane zníženej túžby.
– opioidy – dlhodobé užívanie opioidov na liečbu bolesti môže viesť k zníženiu sexuálnej túžby kvôli ich vplyvu na hormonálnu rovnováhu. - Niektoré ochorenia
Napríklad cukrovka môže byť príčinou sexuálnej dysfunkcie, ktorá spôsobuje zhoršené vnímanie pohlavných orgánov, znížený vaginálny prietok krvi a opakujúce sa infekcie močových ciest a pošvy. Sexuálna dysfunkcia je bežná aj po ochoreniach ako rakovina prsníka, či gynekologické nádorové ochorenia.
Sexuálna dysfunkcia žien v prechode
Ak je sexuálny symptóm, ako nízka túžba, neschopnosť vzrušiť sa alebo neschopnosť zažiť orgazmus, trvalý a spôsobuje značné osobné utrpenie, klasifikuje sa ako sexuálna dysfunkcia. Ak pociťujete sexuálny príznak, ktorý vám spôsobuje značné obavy alebo úzkosť, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom a preskúmať potenciálne príčiny a možnosti liečby.
Medzi sexuálne problémy žien patria:
- Nízky záujem alebo motivácia zapojiť sa do sexuálnej aktivity (nízke libido)
- Znížená schopnosť vzrušiť sa alebo zažiť vaginálnu lubrikáciu (vlhkosť) – vnútorná stena vagíny sa stáva tenšou a menej elastickou a produkuje menej sekrétov zodpovedných za lubrikáciu počas sexuálneho vzrušenia
- Ťažkosti s dosiahnutím alebo absencia orgazmu – hoci má klitoris tendenciu vekom sa zmenšovať, reakcia na stimuláciu zostáva nedotknutá, ale ženám môže trvať dlhšie, kým dosiahnu sexuálnu úroveň.
- Bolestivý pohlavný styk (dyspareunia) – vaginálny diskomfort a/alebo suchosť počas pohlavného styku je po menopauze primárne výsledkom estrogénovej nedostatočnosti. Medzi ďalšie bežné príznaky patrí vaginálne svrbenie a podráždenie. Dochádza aj k postupnej zmene plnosti pyskov ohanbia v dôsledku straty tuku tkaniva.
Riešenie a podpora libida pre ženy
Na každý problém existuje riešenie a na problém straty libida počas menopauzy ich existuje hneď viacero. Pre ženy so sexuálnymi ťažkosťami sú k dispozícii rôzne spôsoby liečby, ale účinnosť liečby sa medzi ženami líši. Je dôležité tieto ťažkosti riešiť, pretože je nepravdepodobné, že by sa sami zmenšili alebo vymizli. Riešenie sexuálnych ťažkostí a snaha o pozitívnu sexuálnu pohodu môže zlepšiť kvalitu vzťahu, zlepšiť psychickú pohodu a tým zlepšiť aj celkovú kvalitu života.
- Hormonálna terapia
Pre niektoré ženy môže byť účinnou voľbou hormonálna terapia, ktorá môže pomôcť vyrovnať hladiny hormónov a zmierniť niektoré symptómy menopauzy vrátane suchosti vagíny. Z dôvodu potenciálnych nežiaducich účinkov hormonálnej terapie, uprednostňujú ženy čoraz častejšie použitie prírodných látok, tzv. fytoestrogénov, ktorých účinky sú podobné účinkom prirodzených ženských pohlavných hormónov. - Lubrikanty a zvlhčovacie prípravky
Tieto produkty môžu pomôcť zmierniť suchosť vagíny a urobiť sex príjemnejším. Vaginálny estrogén, ako krém alebo tabletka je vysoko účinný na liečbu vaginálnych symptómov, o jej použití však diskutujte so svojím lekárom, pretože nie je vhodná pre všetky ženy. - Psychologická podpora/ Sexuálne poradenstvo
Terapia alebo poradenstvo môžu pomôcť riešiť emocionálne problémy, ktoré môžu prispievať k strate libida. Partneri môžu tiež zvážiť spoločné poradenstvo na zlepšenie komunikácie a vzťahov. Dôležité je zahrnúť aj partnera. Ak nebudete diskutovať o sexuálnych problémoch alebo o emocionálnom dopade, ktorý to na vás má, môže to viesť k uzavretiu vášho partnera a potenciálne môže spôsobiť rozpad vzťahu. Navštevovanie sexuálneho poradenstva s partnerom vám môže obom umožniť uvedomiť si vzájomné potreby a objaviť sexuálne možnosti, ktoré môžu byť pohodlnejšie (psychicky a fyzicky). - Zdravý životný štýl
Pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava a dostatočný spánok môžu zlepšiť celkové zdravie a zvýšiť sexuálnu túžbu. - Nehormonálne riešenie hormonálnych problémov
Stále viac žien vyhľadáva nehormonálne prípravky na zvýšenie libida. BioBalance LOVE je prírodný výživový doplnok špeciálne navrhnutý tak, aby podporili ženy práve v tejto životnej etape a pomohol im cítiť sa opäť žensky a energicky. Pomáha zmierniť viacero symptómov menopauzy, vrátane návalov tepla a nočného potenia, psychických zmien a nízkeho libida, podporuje sexuálne zdravie a vitalitu žien, čím pomáha harmonizovať aj partnerský život.
Zdroj:
Severity of menopausal symptoms impacts cognitive performance