Menopauza nastáva v dôsledku prirodzeného poklesu produkcie ženských pohlavných hormónov – najmä estrogénu a progesterónu. Tento proces je súčasť fyziologického starnutia ženského reprodukčného systému. V akom veku sa ale u žien začína prejavovať?
Na začiatok je dôležité povedať, že každá žena sa narodí s určitým množstvom vajíčok vo vaječníkoch. Vekom sa však počet vajíčok znižuje a vaječníky prestávajú reagovať na hormonálne signály regulujúce menštruačný cyklus.
Keď vaječníky prestanú produkovať dostatočné množstvo estrogénu a progesterónu, menštruačné cykly sa stanú nepravidelnými, až napokon úplne zastavia. V živote ženy nastáva obdobie prechodu.
Kedy sa menopauza začína
Menopauza predstavuje trvalé zastavenie menštruačného cyklu spôsobené nízkou endogénnou produkciou estrogénov. Jej začiatok nastáva približne medzi 40-tym až 50-tym rokom života. Klimaktérium ale môže nastať aj skôr, a často nie úplne „prirodzene“, v dôsledku operácie alebo zdravotných problémov.
Ako klimaktérium prebieha
Obdobie prechodu rozdeľujeme na tri hlavné fázy.
1. Perimenopauza 40+ rokov
Prvá fáza menopauzy je perimenopauza. Je to prechodné obdobie, ktoré nastáva tesne pred menopauzou. Normálne toto obdobie nastáva niekedy v polovici 40-tky a môže trvať 5 až 10 rokov.
2. Menopauza 45+ rokov
Menopauzu je možné chápať ako obdobie, počas ktorého žena nemá počas posledných 12 mesiacov menštruačné krvácanie. Nedochádza k tomu zo dňa na deň. Tento proces môže trvať aj niekoľko rokov.
3. Postmenopauza 55+ rokov
Postmenopauza je trvalé obdobie, kedy sa pohlavné orgány ženy definitívne dostávajú do fázy kľudu.
Príznaky prechodu
Napriek tomu, že je toto obdobie prirodzené, spája sa s množstvom nepríjemných príznakov. Medzi najčastejšie prejavy menopauzy patria návaly tepla a nočné potenie, zmeny nálad, precitlivenosť, úzkosť, depresia, poruchy spánku, dramatický pokles kostnej hmoty vedúci k osteoporóze, zvýšenie krvného tlaku, hladín cholesterolu a mnohé ďalšie.
Symptómy perimenopauzy sú najsilnejšie v štádiu prechodu do menopauzy. Pretrvávajú približne jeden až dva roky pred a po menopauze. Vysvetlenie sprievodných príznakov spočíva v úbytku estrogénu v počiatočnom období – perimenopauze. Mnohé zo spomínaných prejavov sú závislé na hladinách hormónov. Napríklad, návaly tepla, ktoré sú jedným z najčastejších príznakov menopauzy sa môžu objaviť už v období pred menopauzou, teda v perimenopauze.
Zároveň, výkyvy nálad sú taktiež častejšie v období perimenopauzy. V perimenopauze sa zvyšuje hladina enzýmu MAO-A. Ten štiepi dopamín, norepinefrín a serotonín a hrá dominantnú rolu pri pocitoch, náladách a duševných stavoch. Zmeny v hladinách enzýmu MAO-A môžu byť preto príčinou podráždenosti, úzkosti či depresie. 1
> Objavte 45 príznakov menopauzy >
Keďže sú hormonálne zmeny spojené s výskytom nepríjemných sprievodných príznakov, mnohí lekári odporúčajú v priebehu klimaktéria substituovať tieto chýbajúce hormóny. Z dôvodu potenciálnych nežiaducich účinkov, ženy v prechode už uprednostňujú fytoestrogény.
Čo sú fytoestrogény
Fytoestrogény sú prírodné látky, ktorých účinky sú podobné účinkom prirodzených ženských pohlavných hormónov. Táto prírodná alternatíva estrogénu sa stáva stále populárnejšou.
Tajomstvo sóje alebo prečo Japonky zvládajú prechod lepšie než iné ženy
Nedávne štúdie ukazujú, že Japonky majú slabšie príznaky menopauzy a nižšiu mieru osteoporózy v porovnaní so ženami z iných častí sveta. Čím to je?
Faktory, ktoré k tomu prespievajú sú najmä strava a životný štýl. Tradičná japonská strava je bohatá na fermentované sójové produkty, ktoré obsahujú izoflavóny – zložku fytoestrogénov. Sójové výrobky sú tiež bohatým zdrojom vitamínu K2. Práve obľuba sóje pravdepodobne najviac pomáha japonským ženám i v prevencii osteoporózy.
Životný štýl Japoniek hrá nemenej dôležitú úlohu. Vyššia fyzická aktivita udržiava kostnú hustotu a znižuje riziko osteoporózy.
Fytoestrogény v menopauze: Aké potraviny obsahujú najviac prírodného estrogénu
Ako bolo spomenuté vyššie fytoestrogény sú prírodné zložky niektorých rastlín, ktoré sú podobné s estrogénom. Umožňuje im to mierne ovplyvňovať estrogénové receptory v ľudskom tele.
Fytoestrogény sú dostupné v sójových produktoch, ďateline, ľanových semienkach, sezame, obilninách.
Užívanie fytoestrogénov v menopauze je skvelá alternatíva k hormonálnej substitučnej liečbe, hlavne u žien, ktoré hľadajú prírodné metódy na zmiernenie príznakov menopauzy.
Potenciálne výhody fytoestrogénov
Medzi výhody fytoestrogénov patrí:
Zmiernenie návalov tepla
Niektoré štúdie naznačujú, že fytoestrogény, najmä izoflavóny v sóji a ďateline, môžu pomôcť zmierniť návaly tepla u niektorých žien.
Zdravie srdca a ciev
Fytoestrogény môžu pomáhať znižovať LDL („zlý“ cholesterol) a zvyšovať HDL („dobrý“ cholesterol), čo môže prispievať k ochrane srdca.
Kostná hustota
Existujú dôkazy, že fytoestrogény môžu pomôcť v prevencii straty kostnej hmoty, čo znižuje riziko osteoporózy. Je dôležité si uvedomiť, že aj keď fytoestrogény ponúkajú určité výhody pre ženy v menopauze, môžu mať aj potenciálne riziká.
Možné nežiaduce účinky fytoestrogénov
Najčastejšie je ako nežiadúci účinok fytoestrogénov spomínaný ich možný vplyv na rakovinu prsníka a maternice. Výsledky štúdií však nie sú úplne jednoznačné. Zatiaľ, čo niektoré štúdie naznačujú, že fytoestrogény chránia proti rakovine prsníka, iné pred nimi varujú.
Veľká štúdia, ktorá hodnotila vplyv fytoestrogénov u 3497 žien na hrúbku maternice a u 674 žien na hustotu prsníka však potvrdila, že fytoestrogény neovplyvňujú hrúbku endometria ani hustotu prsníka v porovnaní s placebom.
Chcete vedieť viac? Napíšte nám
V Biomine menopauze rozumieme. Neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám poradíme pri výbere vhodných výživových doplnkov a zodpovieme všetky vaše otázky.
Zdroje:
(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4942269/